Lokma Lokma

Balkabağı Çorbası

Balkabağı deyince aklımıza öncelikle ‘kabak tatlısı’ geliyor. Yazın toplandığı halde kilerde altı aydan fazla dayandığı için sonbahar kış dönemine damgasını vuran ‘Balkabağı’ ile 17’inci yüzyılda tanışmışız. Balkabağının ne kadar mucizevi bir sebze olduğunu bilmeden tatlıdan, böreğe, kabak çekirdeğine kadar farklı biçimlerde tüketmişiz.

Balkabağı, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor ve beta karotenden zengin ve lifli bir sebze. Bu özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi, kötü kolesterolü düşürüyor, kansızlığı iyi geliyor, kemik gelişimini destekliyor. Besin değeri ve lifli yapısı ile bebek çorbaları için de ideal bir seçenek oluşturuyor.

Ne kadar sık tüketirsek ailece o kadar kışa hazırlıklı ve dayanıklı oluruz diye umuyor, soğuk kış günlerinde bir kâse sıcak çorba ile ailenizi ısıtmanızı diliyorum.

Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

 • 1,5 kg balkabağı (soyulmuş, çekirdeklerinden ayrılmış ve küp küp doğranmış)
 • 1,5 lt tavuk suyu (7,5 su bardağı – evde yapmanızı tavsiye ederim)
 • 1 büyük boy soğan (soyulmuş bütün)
 • 2 orta boy patates (soyulmuş – küp küp doğranmış)
 • ½ adet acı kırmızı biber (taze ya da kuru – çekirdekleri ayıklanmış ve küçük doğranmış)
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • ½ tatlı kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı taze zencefil (rendelenmiş – yoksa ½ çay kaşığı toz zencefil)

Yapılışı:

Balkabağı çorbasını aromalı ve koyu kıvamlı seviyorum. Tatlılığını dengelemek için soğan, zencefil ve patates kullanmayı tercih ediyorum.

Orta boy çelik tencereye kabak, bütün soğan, patates, tuz ve karabiberi koyarak tavuk suyunu ekliyorum. Çorba içeriğini önce orta ateşte bir taşım kaynatıyorum, sonra altını kısıp tencerenin kapağını kapatıp 30 dakika pişiriyorum. Ardından zencefili ve kırmızı biberi ekleyip tuzunu kontrol ediyorum. Beş dakika daha pişirdikten sonra kabak ve patatesin ezilecek kıvama geldiğinden emin olarak altını kapatıyorum. Malzemeyi el mikseri ya da rondo yardımıyla püre haline getiriyorum. Tadını kontrol edip gerekirse tuz, karabiber ya da toz kırmızı biber ekliyorum.

Bazen krema bazen kişniş ya da frenk soğanı ile servis ediyorum.

 

 

Tarif Kategorileri:

2 Reviews

 1. dilşat yaşar

  Bal kabağı çorbası, patates eklendiğinde çok tatlı olmuyor. Tadı dengelediği için çok işe yarıyor. Esmer şeker kullanırsanız daha da tatlı olacaktır. Bence ekstra tatlılığa ve kaloriye ihtiyaç yok. Eşiniz üzülmeyecekse kullanmayın bence:) Hindistan cevizi sütünü kullanmayı çok severim, ama her yerde bulunmadığı için yazmak istemedim. Rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hem de glutensiz bir çorbanız olur. Kişniş seviyorsanız tazesi de tohumu da çok yakışıyor. Afiyet olsun.

 2. Leyla Keskiner

  Bu tarifi de deneyeceğim. Ben yaparken patates koymuyorum, bir de zencefille beraber bir tatlı kaşığı öğütülmüş kişniş tohumu da koyuyorum. Üstüne (bulabilirsem) taze kişniş yaprakları. Eşimin tarifinde esmer şeker de var, ama kızım ve ben şekerin fazla olduğunu düşünüyoruz. 🙂 bir de Zaman Zaman krema yerine Hindistan cevizi sütü koyduğumuz da oluyor.

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.