Lokma Lokma

Bezelye Çorbası

Yılın yarısı bitti bile, yaz geldi, havalar ısındı, sebzeler, meyveler tam istediğimiz gibi olmaya başladı. Bezelyelerin tam zamanı geldi. Yakında kış için dondurmaya başlarım ama önce tazecik bezelyeler ve mis kokulu nanelerle basit ama muhteşem bir çorba yapalım. Yaz kış her zaman çorba içmeye bayılırım, bazen tek yemek olarak çorbayı tercih ederim. İftarda bol bol çorba alternatifi düşüneceğiz, hazırlıklara başlayalım.

Bezelye denince, bezelye pişirirken aklıma gelen iki şey geliyor-:) Yemek tarifi yazarken umarım sizi rahatsız etmez. Bebeklerin ayaklarına bayılırım, çoraplarını çıkarıp çıkarıp o tombul ayakları sevimli parmakları ‘bezelye taneleri’ olarak severim. Kendi çocuklarımın da doğal olarak bezelye tanelerinin hayatımda eğlenceli bir yeri oldu. 13 ve 10 yaşındaki koca dana oğullarım bazen ayaklarını kucağıma uzatıp ‘Hadi anne, bezelyeleri sev, diyorlar’-:).

Diğeri de Andersen’in ‘Bezelye Tanesi’ masalı… Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde prensesini arayan bir prens varmış. Ama bir türlü evleneceği prensesi bulamamış. Bir gün prenses olduğunu iddia eden bir kızcağız gelmiş. Prenses olduğundan emin olmak için yatağının altına bezelye tanesi koyup üstüne kaz tüyü yataklar yorganlar koymuşlar. Ancak bir prenses bu kadar yumuşak yatağın altındaki tek bezelye tanesinden rahatsız olabilirmiş. Bizim güzel kızımız tabii kalkınca rahatsız olmuş. Prensesini bulan prens çok mutlu olmuş-:) Benim zavallı bezelye tanem de yatağın altında kalmış…

Güzel bir haftasonu diliyorum. Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

  • 500 gram taze bezelye içi (dondurulmuş da olabilir)
  • ½ demet taze nane
  • 600 ml et suyu (4 su bardağı – tavuk ya da sebze suyu)
  • 100 ml süt (1 su bardağından biraz az)
  • 100 ml su
  • Tuz
  • Karabiber

Yapılışı:

Ayıklayıp yıkadığım taze bezelyelerimi et suyu ile orta boy bir tencerede 20 dakika kaynatıyorum. Et suyunun tuz oranına göre tuz ve bol karabiber ekliyorum. Nanelerin yapraklarını saplarından ayırıp 5-6 yaprağı sonradan eklemek üzere ayırıp geriye kalanları ince doğrayıp tencereye atıyorum. Naneyle birlikte çorbayı 10 dakika daha kaynattıktan, altını kapatıp çorbayı tencerenin içinde el blender’ından geçiriyorum.

Servis etmeden önce ayırdığım naneleri incecik doğrayıp içine atıyorum, sütü ve suyu ekleyip hepsini birlikte ısıttıktan sonra tuz ve karabiberini kontrol edip gerekli eklemeleri yaptıktan sonra servis ediyorum.

lokmalokma’dan: Bezelye çorbasının kıvamını yoğun seviyorum. Zevkinize göre sütle veya suyla sulandırabilirsiniz.

 

 

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.