Lokma Lokma

Çekirdekli Ekmek

Uzun süredir iş ve ev yoğunluğundan yeni tarif yazamadım. Ama yemek yaptım tabii-:). İlkbaharla birlikte enerjimizi yükseltelim. Son aylarda bizim evin en sevilen ekmek tariflerinden biriyle harekete geçiyorum.

Çocuklarını sağlıklı beslemeye çalışan tüm annelerin ortak sıkıntısı okul çıkışı kuzularına önceden sağlıklı ve keyifli atıştırmalıklar hazırlayabilmek. Akşam yemeğine yetişsek de okul çıkış saatlerine maalesef yetişemiyoruz, İstanbul trafiğinde akşam yemeğine yetişmek bile şans. Ama dert etmeyelim. Kadınların iş hayatında var olması ve ekonomik gücünü elinde tutması hem kendileri hem çocukları hem de toplum açısından büyük önem taşıyor. Dolayısıyla işteki ve evdeki zamanımızı keyifle geçirip hayatımızı kolaylaştıralım.

Çekirdekli ekmek mayalama gerektirmediği için hızlı ama bir o kadar lezzetli ve estetik bir tarif. Akşamdan yapıp ertesi gün kahvaltıda ya da akşam üstü atıştırmalık olarak zeytin, zeytinyağı, peynir, yeşillik ile lezzetli bir çözüm.

Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

  • 200 gram un* (varsa organik) + 2 kaşık
  • 200 gram nohut unu (yoksa toplam 400 gram un kullanabilirsiniz)
  • 2 tatlı kaşığı karbonat
  • 1 tutam tuz
  • 200 ml yoğurt (1 su bardağı)
  • 100 ml süt (1/2 su bardağı)
  • 2 tatlı kaşığı bal
  • 6 yemek kaşığı ayıklanmış tohum (2 tatlı kaşığı ay çekirdeği, 2 yemek kaşığı kabak çekirdiği, 1 tatlı kaşığı keten tohumu, yarım tatlı kaşığı susam, yarım tatlı kaşığı çörek otu)
  • 1 yemek kaşığı süt (üstüne sürmek için)
  • *1 su bardağı un=140 gram

Yapılışı:

Fırını 200 derecede ısıtıyorum. Yoğurt ile sütü kâsede iyice karıştırıp homojen hale getiriyorum. Tepsiye pişirme kâğıdı koyup üzerine ekmeğin yapışmaması için un serpiyorum.

Unu, tuzu, karbonatı derin kaseye eliyorum, çekirdeklerin yarısını ekliyorum, hepsini iyice karıştırıyorum. Unlu karışımın ortasını çukur hale getirip yoğurt süt karışımını buraya döküyorum. Balı da ekleyip tüm malzemeyi tahta kaşıkla iyice karıştırıyorum. Yapışkan bir hamur elde ediyorum. Tezgâhımı unluyorum, hamuru tezgâha alıyorum. Bir iki kaşık un ekleyerek elime yapışmayan bir kıvama getiriyorum. Hamuru iki parçaya bölüp elimle somun şekli veriyorum. Bir yemek kaşığı süt ile ekmeklerin üstünü fırçaladıktan sonra kalan çekirdekleri somonların üzerine dağıtıyorum. Fırına koyuyorum. Ekmekleri 20 dakika pişirdikten sonra fırından çıkarıyorum, 10 dakika dinlendiriyorum. Ilık ya da soğuk olarak servis ediyorum.

 

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.