Lokma Lokma

Ceviz Reçeli

Her yıl mayıs ayı geldiğinde işler, toplantılar, çocukların son sınavlarını takip ederken bir yandan da cevizleri takip etmeye başlıyorum-:) Ceviz reçeli bizim evde reçelden çok tatlı niyetine yenir. Aslında mutfak kültürümüzde ceviz reçeli özel bir tatlı ya da kahve yanında servis edilirmiş…

Yaptığınızda neden özel olduğunu anlıyorsunuz, neredeyse bir ayda tamamlanıyor-:) En zor tarafı ise cevizler olmadan tam kıvamında toplamak… Çarşıda, pazarda satılmadığı için kendi ağacınızdan toplamanız  ya da pazarcınızdan, çevrenizden rica etmeniz gerekiyor. Mayıs sonu, haziran başı cevizler toplanmazsa cevizler sertleşiyor, bu durumda emeğinize değmiyor. Ama emin olun, değişik ve enfes bir lezzet…

Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

  • 1 kilogram ceviz
  • 1 kilogram toz şeker
  • 3 su bardağı su (reçel için)
  • 1 su bardağı kireç kaymağı
  • 3 litre su (kireç için)
  • 10 adet karanfil
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı:

İyi bir ceviz reçeli için en önce yapmamız gereken cevizleri zamanında ağaçtan toplamak… Çünkü ham ceviz satılmıyor. Haziran ayının ilk günlerinde önceden gözüme kestirdiğim ağacımdan cevizleri topluyorum. Ceviz kabuğu doğal boya olduğu için eldivenlerimi giyerek tüm cevizleri incecik soyuyorum.

İşlem tamamlandıktan sonra tüm cevizleri su dolu büyük bir kavanoza koyarak 10 gün boyunca sabah akşam suyunu değiştiriyorum. Bu şekilde cevizlerin acısını alıyorum. Sonuna doğru suyun rengi kararmamaya başlıyor.

Nalburdan bir paket sönmemiş kireç alıyorum. Derin bir kabın içine 3 litre suyu koyduktan sonra içine macun kıvamındaki kireci ilave ediyorum. Kireç, dört saat sonra iyice dibe çöküyor, üzerinde temiz bir su oluşuyor. Suyun yüzeyinde oluşan parlak kısmı tel süzgeçle alıp attıktan sonra üstteki duru suyu başka bir kaba alarak cevizleri kireç kaymağı denilen bu suya alıyorum.  Cevizlerin dağılmadan bütün olarak pişmesini sağlayan kireç kaymağında cevizleri 5 saat bırakıyorum. Sonra cevizleri iyice yıkıyorum. Kirecin cevizlerden tamamen arınması için tüm cevizleri kaynayan su dolu bir tencerede 5 dakika tutuyorum.

Bu noktada artık reçel yapımına geçiyorum. Cevizleri çatal ile birkaç yerinden deliyorum. 10 adet cevize birer adet karanfil batırıyorum. Reçel yapacağım tencerede şeker ve suyu kaynatıyorum.

Ceviz reçeli pişirirken en önemli nokta cevizleri şekerli suda çok uzun süre tutmadan kısa aralıklar pişirip almak… Şekerle su kaynadıktan sonra cevizleri koyup 10 dakika pişirdikten sonra tel süzgeçle cevizleri servis tabağına alıyorum. Soğuduktan sonra tekrar kaynayan şerbete koyup bu işleme 5 kez devam ediyorum. Son aşamada limon suyunu ekleyip hepsini birlikte 10 dakika kısık ateşte pişirdikten sonra kıvamını kontrol edip altını kapatıyorum. Sıcak olarak önceden steril ettiğim kavanozlara dolduruyorum.

lokmalokma’dan: Reçeli bir çay tabağına damlattığınızda dağılmadan duruyorsa olmuş demektir…

Tarif Kategorileri:

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı