Lokma Lokma

Ceviz Reçeli

Her yıl mayıs ayı geldiğinde işler, toplantılar, çocukların son sınavlarını takip ederken bir yandan da cevizleri takip etmeye başlıyorum-:) Ceviz reçeli bizim evde reçelden çok tatlı niyetine yenir. Aslında mutfak kültürümüzde ceviz reçeli özel bir tatlı ya da kahve yanında servis edilirmiş…

Yaptığınızda neden özel olduğunu anlıyorsunuz, neredeyse bir ayda tamamlanıyor-:) En zor tarafı ise cevizler olmadan tam kıvamında toplamak… Çarşıda, pazarda satılmadığı için kendi ağacınızdan toplamanız  ya da pazarcınızdan, çevrenizden rica etmeniz gerekiyor. Mayıs sonu, haziran başı cevizler toplanmazsa cevizler sertleşiyor, bu durumda emeğinize değmiyor. Ama emin olun, değişik ve enfes bir lezzet…

Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

  • 1 kilogram ceviz
  • 1 kilogram toz şeker
  • 3 su bardağı su (reçel için)
  • 1 su bardağı kireç kaymağı
  • 3 litre su (kireç için)
  • 10 adet karanfil
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı:

İyi bir ceviz reçeli için en önce yapmamız gereken cevizleri zamanında ağaçtan toplamak… Çünkü ham ceviz satılmıyor. Haziran ayının ilk günlerinde önceden gözüme kestirdiğim ağacımdan cevizleri topluyorum. Ceviz kabuğu doğal boya olduğu için eldivenlerimi giyerek tüm cevizleri incecik soyuyorum.

İşlem tamamlandıktan sonra tüm cevizleri su dolu büyük bir kavanoza koyarak 10 gün boyunca sabah akşam suyunu değiştiriyorum. Bu şekilde cevizlerin acısını alıyorum. Sonuna doğru suyun rengi kararmamaya başlıyor.

Nalburdan bir paket sönmemiş kireç alıyorum. Derin bir kabın içine 3 litre suyu koyduktan sonra içine macun kıvamındaki kireci ilave ediyorum. Kireç, dört saat sonra iyice dibe çöküyor, üzerinde temiz bir su oluşuyor. Suyun yüzeyinde oluşan parlak kısmı tel süzgeçle alıp attıktan sonra üstteki duru suyu başka bir kaba alarak cevizleri kireç kaymağı denilen bu suya alıyorum.  Cevizlerin dağılmadan bütün olarak pişmesini sağlayan kireç kaymağında cevizleri 5 saat bırakıyorum. Sonra cevizleri iyice yıkıyorum. Kirecin cevizlerden tamamen arınması için tüm cevizleri kaynayan su dolu bir tencerede 5 dakika tutuyorum.

Bu noktada artık reçel yapımına geçiyorum. Cevizleri çatal ile birkaç yerinden deliyorum. 10 adet cevize birer adet karanfil batırıyorum. Reçel yapacağım tencerede şeker ve suyu kaynatıyorum.

Ceviz reçeli pişirirken en önemli nokta cevizleri şekerli suda çok uzun süre tutmadan kısa aralıklar pişirip almak… Şekerle su kaynadıktan sonra cevizleri koyup 10 dakika pişirdikten sonra tel süzgeçle cevizleri servis tabağına alıyorum. Soğuduktan sonra tekrar kaynayan şerbete koyup bu işleme 5 kez devam ediyorum. Son aşamada limon suyunu ekleyip hepsini birlikte 10 dakika kısık ateşte pişirdikten sonra kıvamını kontrol edip altını kapatıyorum. Sıcak olarak önceden steril ettiğim kavanozlara dolduruyorum.

lokmalokma’dan: Reçeli bir çay tabağına damlattığınızda dağılmadan duruyorsa olmuş demektir…

Tarif Kategorileri:

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.