Lokma Lokma

Elmalı Kurabiye

Üzerine mitolojik, dini, coğrafi, tarihi, tıbbi nice araştırmalar yapılmış ‘elma’ tezgahlarda çeşitleriyle yer aldığında artık sonbahar iyice gelmiş demektir. Çeşitli türlerinin vatanı konusunda birçok farklı görüş olsa da Amasya elması Hitit dönemi kalıntılarda bile olması yer alması nedeniyle tamamen bizimdir-:) Kokusuyla, aromasıyla, rengiyle de büyüleyici, korunması gereken bir tohumdur. Mevsim sebze ve meyveleri dışında gıdaları eve sokmamaya çalıştığım için bizim evde sonbahar ve kışa damgasını vuran bir güzelliktir. Tavuklusu, kerevizlisi, çorbalara katkısıyla birçok tarifte severek kullandığım elmanın en tatlı tariflerinden birini paylaşmak istiyorum. Hepimizin evinde yediği, klasikleşmiş elmalı kurabiye… Pişerken evi saran elma, tarçın ve tatlı hamur kokusuyla hafta sonunu güzelleştirir.

Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

Hamuru için:

250 gram margarin (maalesef henüz margarin, zeytinyağı ile çalışmalarım devam ediyor)

1 çay bardağı zeytinyağı

1 paket kabartma tozu

1 çay bardağı pudra şekeri

3,5 su bardağı un (460 gram)

İçi için:

5 Amasya elması

3/4 su bardağı toz şeker

1 tatlı kaşığı tarçın

1 çay bardağı ceviz (hafifçe dövülmüş)

Yapılışı:                                                                              

Elmaları soyup çekirdekli bölümü çıkardıktan sonra rendeliyorum. Genişçe bir tavaya koyduğum elma ve tozşekerini kısık ateşte karıştırarak şeker eriyinceye kadar pişiriyorum. Tarçını ekleyip birkaç dakika karıştırarak pişirdikten sonra altını kapatıp cevizi ekliyorum, soğumaya bırakıyorum.

Büyük bir kaba unu eliyorum, önce margarini koyup yoğuruyorum, ardından zeytinyağı, pudra şekeri ve kabartma tozunu ekleyerek yumuşak kırılmayan bir hamur elde edene kadar yaklaşık 10 dakika iyice yoğuruyorum. Fırını 180 derecede ısıtıyorum. Ceviz büyüklüğünde kopardığım hamur parçaları elimle açarak inceltiyorum, yarım santimetre kalınlığında bir daire oluşturup istiridye gibi elimle şekil veriyorum. Ortasına elmalı harcı koyup pişirme kağıdı koyduğum tepsiye yerleştiriyorum. Kenarlarına hafifçe basarak şekil veriyorum (kapatmıyorum). Hepsini tamamlayınca fırına koyup 25 dakika üzeri hafifçe kızarana kadar pişiriyorum. Soğuduktan sonra üzerine pudra şekeri serpiyorum.

Tarif Kategorileri:

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.