Lokma Lokma

Kemik Suyu (Et Suyu)

Anadolu’nun çocukları olarak beslenme ihtiyaçlarımızın bir İsveçlininkinden farklı olduğuna inanıyorum. Dünya yeni yeni yoğurt, kefir ve turşu yapmaya başlarken, bunların yararlarını anlatırken biz yıllarca ev yapımı salça, sucuk, pastırma, turşu, yoğurt, kefir gibi mucizevi besinlerimizi göz ardı ettik. Hatta pazarlama dünyası baskısı nedeniyle bu tür ev üretimlerinin sağlığımıza zararlı olduğunu anlatan akademik yazılar okuduk, inandık… Geldiğimiz noktada tüm dünya atalarımızın günlük beslenmesinin parçası olan kemik suyu, işkembe, paça, tarhana çorbasının ev yapımı kefirin, yoğurdun, ayranın, ev yapımı turşunun, salçanın önemini anlatıyor.

Anadolu, sağlıklı beslenmenin tüm anahtarlarına sahip, ama maalesef kendi tohumlarımızı, toprağımızı, suyumuzu, havamızı koruyamadığımız için tariflerimizi yeniden hayatımıza katarken bilinçli olmamız gerekiyor. Sağlıklı üretenleri bulmamız ve zaman ayırıp kendimiz de emek harcamak durumundayız. Zamanla yarışıyoruz biliyorum, ancak planlı olursak zor değil, bunu biliyorum.

Ev yapımı kemik suyunun yararlarının bir kısmını biliyoruz, her gün bir yenisini öğreniyoruz. Çocukların sağlıklı büyümesinden, kemik sağlığının korunmasına, hücre yenileme özelliğinden, bağırsak florasının korunmasına tam bir şifa kaynağı. Bir o kadar da lezzetli, birçok beslenme sistemine göre bardağa koyup her gün içilmesi bile öneriliyor. Üstelik ekonomik, hatta sürekli alışveriş yaptığınız kasabanız varsa, hem hayvanın yaşı ve yetiştirildiği yeri sorabilirsiniz hem de en güzelini alırsınız.

Kemik suyunu çıkarmak için ilikli dana kemiği kullanıyorum*. Kuzu seviyorsanız o da olur tabii. Lezzet ve kıvamı artırmak için kemikleri önce fırınlıyorum, sonra sebzeleri koyup kısık ateşte çok uzun süre pişiriyorum. Süzüp soğuttuğumda jöle kıvamına geliyor. Buzdolabında ya da derin dondurucuda saklıyorum. Ama süzerken ilikleri çıkarıp bir miktar et suyuyla paça benzeri bir çorba hazırlıyorum.

Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

lokmalokma’dan: Kemik suyu için genç danaların kemikleri ilik açısından daha zengin oluyor. İyi bir kasap konuyu bildiği için daha doğru öneriler sunabiliyor. Kemik suyu fırınlandığında daha lezzetli, daha koyu renk kemik suyu elde ediliyor. Ancak doğrudan haşlayarak hatta düdüklüde de kemik suyu yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1,5 kilogram ilikli dana kemiği (1-2 dana kaval kemiği)
 • 2 adet pırasa (irice doğranmış)
 • 1 adet kereviz (irice doğranmış)
 • 4 dal kereviz sapı
 • 1 adet havuç (soyulmuş ve irice doğranmış)
 • 1 adet soğan (bütün)
 • 4-5 dal maydanoz
 • 4 adet defneyaprağı
 • 1 yemek kaşığı kalın tuz (turşu ya da deniz tuzu)
 • 4 yemek kaşığı sirke
 • 10 adet tane karabiber
 • 6 litre su + 2 litre su

Yapılışı:

Fırını 200 derecede ısıtıyorum. Tepsiye yağlı kâğıt serip kemikleri diziyorum, üstünü bir tutam tuz serpiyorum.

IMG_6085

Her iki taraflarını 15 dakika pişiriyorum.

IMG_6095

Tepsiyi fırından çıkarıp tepside biriken sularla birlikte kemikleri en büyük boy tencereme alıyorum.

IMG_6104

Tüm malzemeyi, tuzu ve karabiberi de ekleyip önce orta ateşe, kaynamaya başlamadan kısık ateşe alıyorum, üstünde biriken köpükleri aralarda alarak en az 10 saat pişiriyorum.

Kemik suyu 5 saat kadar kaynadıktan sonra yine ilk su seviyesine gelecek kadar su ekliyorum. Tencerenin altını kapatıp kemik ve sebzeleri tel süzgeç yardımıyla süzüyorum. Kabaca süzdüğüm kemik suyunu tekrar tülbent ile süzüyorum.

IMG_6145

Tencere ya da kaseye alarak soğumaya bırakıyorum. İliklerini çorba, kemikleri köpekler için ayırıyorum.

Tenceredeki kemik suyu soğuduğunda üstündeki yağı alıyorum, tencereyi buzdolabına koyuyorum. Birkaç saat içinde kemik suyu jöle kıvamına geliyor. Birkaç parça halinde derin dondurucu kaplarına bölerek saklıyorum.

 

Tarif Kategorileri:

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5