Lokma Lokma

Fasulyeli Pilav

Bazen etlerin, tavukların yanında bazen de tek başına pilav, mutfağımızın ana yiyeceklerinden biridir. Evet, kalorilidir, pirinç karbonhidrat içerir, diyabet hastaları, insülin direnci yüksek kişiler için uygun değildir… Ancak bulgur, kepekli pirinç, karabuğday gibi alternatiflerle hem daha sağlıklı hem daha az kalorili olarak da hazırlanabilir. Ayrıca içine et, sebze, tavuk katıldığında tek öğün olarak son derece besleyici ve lezzetli olur.

Fasulyeli pilavı genelde bulgurla hazırlarım, ancak bugün pirinçli versiyonunu paylaşıyorum. Yanında servis edeceğim ete baldo pirinci daha çok yakıştırdım. İsterseniz bulgur, kepekli (siyah, kırmızı pirinç) pirinç ya da kinoa kullanabilirsiniz.

Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

  • 350 gram taze fasulye
  • 2 su bardağı pirinç (baldo)
  • 1 kapya biber (küçük doğranmış)
  • 1 büyük boy soğan (ince doğranmış)
  • 3-4 diş sarımsak (ince doğranmış)
  • 2 büyük boy domates (rendelenmiş)
  • 120 ml zeytinyağı (½ su bardağı)
  • 500 ml sebze suyu – (2 su bardağı tavuk suyu ya da et suyu da kullanabilirsiniz)
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

Pirinçleri pişirmeden iki saat önce ılık suda ıslatıyorum. İçinde taneleri olmayan ayşe fasulyeyi yıkayıp ayıklıyorum, önce ortadan ikiye bölüp sonra 2,5 santimetre parçalar haline bölüyorum.

Orta boy çelik tencereye zeytinyağını koyup önce soğanı, sonra sarımsak ve kapya biberi kavurup, ardından kıyılmış fasulyeleri ekliyorum. Kısık ateşte hepsini birlikte 15 dakika pişirdikten sonra rendelenmiş domatesi ekleyip hepsini birlikte 10 dakika, fasulyeler iyice yumuşayana kadar pişiriyorum.

Pirinci yıkayıp süzdükten sonra tencereye ekliyorum, tuz ve toz şekeri, sebze suyunu ekliyorum. Kaynadıktan sonra tencerenin altını kısıp suyunu çekene kadar pişiriyorum.

Zeytinyağlı olduğu için sıcak ya da soğuk olarak servis ediyorum.

Tarif Kategorileri:

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.