Lokma Lokma

Fındık Ezmesi

Kilerimde fındığım, cevizim, domates soslarım, eriştem, bulgurum hazırsa kış başlayabilir-:) Ağustos sonu toplanan ve kurutulan fındıklar geldi. Fındıkları kabuklu, kabuksuz ve kavrulmuş olarak saklıyorum. Genelde daha az yağlı ve dolayısıyla daha sağlıklı ve düşük kalorili diye kavurmadan yemeyi hedefliyoruz, ama her zaman olmuyor. Kavrulmuş fındığın yeri de ayrı tabii… Çocuklar, fırından çıkar çıkmaz, daha tepsideyken avuç avuç yemeğe başlıyor. Ama en azından nereden geldiğini, nasıl yetiştirildiğimi bildiğim fındığım olduğu için içim rahat-:) Dün kavurup kavanozladıktan sonra bir kısmıyla fındık ezmesi yaptım. İyi bir mutfak robotunuz varsa fındık ezmesi, fındık kreması, fıstık ezmesi gibi çocukların bayıldığı tüm kahvaltılık ürünleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Fırından çıkarınca mutfak havlusuna sarıp daha soğumadan ovalayınca fındığın üzerindeki kahverengi kabuk çıkıyor. Bir kısmını çıkardım, inatçı olanları zorlamadım, ne kadar iyi ayıklarsanız o kadar açık renk fındık ezmesi elde ediyorsunuz.

Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

250 gram kabuksuz fındık

2 yemek kaşığı bal

2 yemek kaşığı zeytinyağı (fındık yağı varsa daha da iyi olur)

Yapılışı:

Fındıkları önceden 200 derecede ısıtılmış fırında 15 dakika kavurduktan fırından çıkarıyorum. Tepside 5 dakika dinlendirdikten sonra fındıkları mutfak havlusunun içine alıp ovuşturuyorum.  Kabuklarından ayrılanları ayırıp geriye kalanları biraz daha ovuşturup olabildiğince dış kabuklarından arındırıyorum. Mutfak robotunu çalıştırıp yavaş yavaş fındıkları ekliyorum, kullanım alanı ve tercihimize göre bazen iri iri bazen macun kıvamına gelene kadar devam ediyorum. Balı ve yağı ekleyip tekrar çalıştırıyorum, fındık ezmesini bir kavanoza alıyorum.

lokmalokma’dan: Bal miktarını damak zevkinize göre artırabilirsiniz. Mutfakta ağzı kapalı kavanoz ile bir hafta saklayabilirsiniz.

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı