Lokma Lokma

Fırında Izgara Karnabahar

Karnabahar kışla özdeşleşen sebzelerden biri olmasına rağmen nisan ayında da taze yakalayabildiğim sebzelerden biridir. Yeşil ve mor renkli sebzeler doğal şifa kaynakları ama hepsini çocuklara sevdirmek her zaman çok kolay olmuyor. Ama pes etmemek, alternatif yollarla onların damak zevklerine ulaşmak ve geliştirmek gerekiyor. Karnabaharı ya popcorn olarak ya krep gibi kızartarak ya da ızgara karnabahar formlarıyla çocuklarıma kolaylıkla yediriyorum. Hatta sebze konusunda seçici oğlum Alp, bana karnabahar siparişi bile veriyor.

İster atıştırmalık ister et, tavuk, balık yanında rahatlıkla servis ettiğim fırında karnabaharı diğer fırın sebzelerle aynı şekilde yapıyorum. İyice yıkayıp kuruladıktan sonra zeytinyağı ve baharatlar ile damak zevkime göre tatlandırıp fırında yüksek derecede pişiriyorum.

Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

1 orta boy karnabahar

2 yemek kaşığı zeytinyağı

½ çay kaşığı tuz

½ çay kaşığı toz tatlı kırmızıbiber

Yapılışı:

Fırını 200 derecede ısıtıyorum. Karnabaharı yıkayıp yapraklarını temizledikten sonra bütün karnabaharı 1,5 santimetre eninde dilimler halinde kesiyorum. İyice kuruluyorum, geniş bir kaba alıp zeytinyağı, tuz ve kırmızıbiberle çeşnilendiriyorum. Pişirme kâğıdı serili fırın tepsisine yan yana diziyorum. Fırında 20 dakika yumuşayana ve üzeri kızarana kadar pişiriyorum. Sarımsaklı yoğurt, ev yapımı mayonez ile ya da et, balık, tavuk yanında sıcak olarak servis ediyorum.

24.04.2017 – Istanbul

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5