Lokma Lokma

Ispanaklı Pastırmalı Rulo Antrikot

Sadece salata bile yiyor olsak bile masamızın özenli olmasını seviyorum. Hele ki bir kutlama, özel bir günse sofra önce göze hitap etsin isterim. Yarın bayramın ilk günü, ailece, dostlarımızla bir araya gelme, hayatı paylaşma, birbirimize sarılma zamanı… Bayram için kolay ama şık bir sunumla rulo antrikot yapıyorum.

İyi yemeğin temeli iyi malzeme… Bu nedenle mutlaka iyi bir kasabımız olmalı. Taze ve mevsiminde malzemeler ile sevgiyle yapılan, özenle kurulan tüm sofralar mükemmeldir.

İyi bayramlar diliyorum.

Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

  • 1, 200 gram antrikot (bütün hazırlanmış)
  • 300 gram ıspanak
  • 200 ml sıvı krema (1 kutu)
  • 10 dilim pastırma (istenirse)
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • Muskat (3-4 rende)
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

Kasabımla güzel bir antrikot parçası seçip iyice temizlettikten sonra antrikotu dikdörtgen tek bir parça olarak hazırlatıyorum. Fırınımı 220 dereceye ayarlıyorum. Ispanakları iyice yıkadıktan sonra süzüp kaynayan suda 1 dakika haşladıktan sonra soğuk su dolu bir kâseye alıyorum. Sıvı kremayı sos tenceresine koyup içine 1 kaşığı tuz ve ½ çay kaşığı karabiber ve 3 rende muskat ekliyorum. İri iri doğradığım ıspanakları da sos tenceresine ekleyip hepsini krema kaynayana kadar pişirip altını kapatıyorum.

Antrikotu düz olarak açıp önce zeytinyağıyla fırçalıyorum, 1 çay kaşığı tuz ve ½ çay kaşığı karabiber ile iyice terbiyeliyorum. Pastırmaları etin üzerine yerleştiriyorum. Ispanaklı kremayı da üstüne koyduktan sonra etin uzun kenarından olabildiğince sıkı bir şekilde malzemeleri taşırmadan sarıyorum. Ruloyu 3 yerinden bağlayarak üstünü zeytinyağı ile yağladıktan sonra üzerini folya ile kapatarak fırın tepsisi ile fırınıma koyuyorum.

Ispanaklı pastırmalı rulo antrikotu 10 dakika üzeri folyo ile kapalı pişirdikten sonra fırını 200 dereceye düşürüp üzerini açarak 10 dakika daha pişiriyorum.

Fırından çıkardıktan sonra üzerini folyo ile kapatarak 15 dakika dinlendirdikten sonra sıcak olarak servis ediyorum.

Tarif Kategorileri:

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı