Lokma Lokma

Kırmızı Erikli Bademli Kek

Büyük oğlum Cem bu yıl TEOG sınavına giriyor. Ergenliğe giren çocukların en değerli yıllarındaki tüm emeklerinin iki sınavla ölçülmesi hiç içime sinmiyor. Yetenekleri, kişilikleri, okuldaki davranış ve başarıları maalesef yeterli olmuyor. Gelecek hafta sınava girecek oğlumun yakınında olmak ve sınav nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın benim onu çok sevdiğim ve her zaman, her durumda arkasında olacağımı söylemekten başka yardımım olmuyor. Ama tabii evde olduğu zamanlarda sıcak meyve çayları, taze meyve suları, sağlıklı yiyeceklerin yanı sıra kekler ve kurabiyelerle şımartmayı da çok seviyorum -:)
 
Erikli bademli kek, Cem’in en sevdiği keklerinden biri. Tabaktaki kırıntıları bile yiyerek tabağı yalamak istediğini söylüyor. Diğer taraftan küçük oğlum Alp, kekte taze meyve sevmiyor, damak tadıma uymuyor diyor. Zevkler ve renkler, damak tatları gerçekten farklı olabiliyor. Seveceğinizi umuyorum.
 
Keyifli ve mutlu bir hafta sonu diliyorum. Sınava girecek tüm çocuklarımızın Allah yardımcısı olsun.
 
Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

 • 150 gram toz şeker
 • 125 gram tereyağı
 • 125 gram un (1 su bardağından az – 1 su bardağı un=140 gram)
 • 100 gram badem unu
 • 2 adet yumurta
 • 1 paket kabartma tozu
 • 50 gram file badem
 • 10 adet kırmızı anjelik erik (ya da ceviz, fındık, dolma fıstığı da olabilir)
 • ½ çay kaşığı tuz

Yapılışı:

Fırını 180 derecede ısıtıyorum. Kelepçeli 20 santimetrelik kare ya da yuvarlak kek kalıbını (kelepçeli tercihen) tereyağı ile yağlıyorum. Kırmızı erikleri yıkadıktan sonra kalınca dilimler, şeritler halinde sekiz parçaya kesip çekirdeği atıyorum. Tereyağını küçük parçalar halinde miksere alıp toz şekerle krema kıvamına gelene kadar çırpıyorum, yumurtaları tek tek ekleyerek çırpmaya devam ediyorum. Unu eliyorum, badem unu, tuz, un ve kabartma tozunu kasede karıştırıyorum. Kuru karışımımı miksere yavaş yavaş ekleyerek çırpma işlemini tamamlıyorum. Eriklerin ve bademlerin 2/3’ünü kek hamuruyla karıştırıp hamuru kalıba döküyorum. Hamurun üstünü spatula ile kabaca düzeltiyorum. Kalan erikleri kek hamuruna düzgünce yerleştirip hafifçe elimle erikleri hamura basıyorum, file bademler ile üstünü süsledikten sonra fırında 45 dakika pişiriyorum. Ilık ya da soğuk olarak bazen sade bazen vanilyalı sos ile servis ediyorum.

lokmalokma’dan: Badem unu bulamazsanız bir gece öncesinden çiğ bademi ıslatıp kabuklarını soyduktan sonra havanda döverek kullanabilirsiniz.

Tarif Kategorileri:

4 Reviews

 1. dilşat yaşar

  Kuru eriği ıslatıp suyunu süzerek kekin içinde kullanabilirsiniz, ama bu şekilde üstünde estetik durmayabilir. Erik yerine mandalina da kullanabilirsiniz. Akçaağaç şurubuyla yaptığım mandalina kek tarifini bloga en kısa sürede gireceğim, onu deneyebilirsiniz.

 2. Meri

  kuru erik kullansam olur mu acaba

 3. dilşat yaşar

  125 gram tereyağı kullanıyorum.

 4. Gamze şen

  Tereyağın ölçüsü nedir?

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.