Lokma Lokma

Köfteli Yoğurt Çorbası

Çorba denince bizim mutfağımızın üzerine mutfak tanımam. Birbirinden lezzetli, doyurucu, ana öğün olarak kullanabildiğimiz harika tariflerimiz var. Ramazanda, hasta olduğumuzda, sıcak ya da soğuk olarak soframda çorbaya her zaman yer var. Köfteli yoğurt çorbası, et suyuyla, köftesiyle ve yumurtasıyla çocuklarıma zevkle yaptığım tariflerden biridir.

Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

 • 1 büyük kase yoğurt (1,5 su bardağı kadar – 360 gram)
 • 500 ml tavuk suyu veya sebze suyu
 • 500 ml su (2 su bardağı)
 • 150 gram nohut (haşlanmış)
 • 180 gram kıyma
 • 1 küçük soğan (çok ince doğranmış)
 • 2 çay kaşığı tuz
 • 1/2 çay kaşığı karabiber (bir tutam çorba, bir tutam köfte için)
 • 2 yemek kaşığı un
 • 1 yumurta
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane

Yapılışı:

Kıyma, soğan, 1 çay kaşığı tuz ve ¼ çay kaşığı karabiberi iyice yoğurup minik köfteler yapıyorum, 30 dakika buzdolabında dinlendiriyorum. Yoğurt, un ve yumurtayı bir kâseye alıp çatalla iyice karıştırıyorum. Soğuk tavuk suyuyla birlikte tencereye alıp bir çay kaşığı tuz ve ¼ çay kaşığı karabiber daha ekleyip yoğurdun kesilmemesi için sürekli karıştırarak pişiriyorum. Suyu ve nohutu ekleyip kaynadıktan sonra altını kısarak 10 dakika pişiriyorum.

Dolaptan çıkardığım köfteleri de tencereye katıyorum, 10 dakika daha pişiriyorum. Kıvamı çok yoğun olursa biraz daha su ekliyorum. Servis yapmadan önce kuru naneyi tereyağında tavada çevirip çorbaya ekleyip, altını kapatıyorum.

Köfteli yoğurt çorbasını sıcak olarak servis ediyorum.

lokmalokma’dan: Köfteleri kızgın yağda pişirerek de çorbaya ekleyebilirsiniz. Olabildiğince az kızartma yapmayı tercih ettiğim için ben doğrudan çiğ olarak tencerede pişiriyorum. Köfte ve nohuta ek olarak bir kahve fincanı pirinç ekleyerek ana öğün olarak da kullanabilirsiniz.

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.