Lokma Lokma

Orman Meyveli Pavlova

Sıcaklar iyice artarken Ramazan devam ederken akşamları hafif beslenmek son derece önemli… Ama yine de tatlı olmadan olmuyor. Yoğun bir yılın ardından, çocukları da mutlu etmek gerekiyor. Pavlova, çocuklarla birlikte yaptığım, kolay, eğlenceli ve hafif bir pasta. Küçük oğlum Alp sayesinde hayatımızdaki yeri sağlamlaştı. Okulda Avustralya’yı tanıtan sunumunu hazırlarken favori pastası pavlovanın Avustralya’nın önde gelen tatlılardan biri olduğunu görünce daha sık yapmaya başladık.

Pavlova, aslında büyük bir beze, üzerine krem şanti ya da vanilya koyduktan sonra meyvelerle süslediğiniz bir pasta. Dikkat etmemiz gereken iki nokta var, birincisi piştikten sonra 4-5 saat fırında bıraktığımızda kıvamı ve sertliği daha iyi oluyor. Bu nedenle bezeyi bir önceki gece pişiriyorum. Ancak bezenin üzerine krema ve meyve koyacağımız için beze yumuşayacak. Bu nedenle yaptıktan sonra hızlı tüketilmesi daha keyifli oluyor. İstediğiniz meyve ile yapabilirsiniz, biz çilekli, böğürtlenli, frambuazlı ve şeftalili seviyoruz.

Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

  • 4 yumurta beyazı
  • 250 gram toz şeker
  • 2 yemek kaşığı pudra şekeri + 2 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 1 tatlı kaşığı mısır nişastası
  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • ½ vanilya çubuğu
  • 300 gram yaban mersini
  • 100 gram frambuaz
  • 100 gram böğürtlen
  • 200 ml sıvı krema (1 kutu)

Yapılışı:

Fırını 140 dereceye ayarlıyorum. Servis tabağını ters çevirip yağlı kâğıt üzerinde koyarak kurşun kalemle daire çiziyorum. Yağlı kâğıdı ters olarak fırın tepsisine alıyorum.

Keskin bir bıçak ile vanilya çubuğunu açıp bıçağın tersiyle vanilya tohumlarını alıp yumurta aklarına ekliyorum ve mikserde orta hızda çırpmaya başlıyorum, kar gibi olmaya başladığında kaşık kaşık toz şekeri ilave ediyorum. Şeker ekleme işlemi bitince vakit kaybetmeden içine sirke, nişasta ve tuzu ekleyip iyice karıştırıyorum. Yumurta aklarını söndürmemeye özen gösteriyorum.

Yağlı kâğıdın dört köşesine birer çay kaşığı yumurtalı karışımdan koyarak yağlı kâğıdı sabitliyorum. Tersten dairenin çevresinden başlayarak pasta şeklinde köpükleri kaşıkla koyuyorum. Üzerini düzeltmeden kaşıkla gelişigüzel şekil veriyorum ve fırına koyuyorum. 140 derecede 10 dakika pişirdikten sonra 120 derecede bir saat pişiriyorum. Fırını kapatıp pavlovayı sabaha kadar fırında bekletiyorum.

Servis etmeden önce kremayı pudra şekeri ile çırpıyorum. Meyveleri pudra şekeri ile karıştırıyorum. Pavlovayı servis tabağına alıyorum. Kremayı üzerine ortası yoğun olacak şekilde koyuyorum, meyvelerle süslüyorum.

lokmalokma’dan: Meyveleri biraz şeker ile hafif kaynatıp soğutarak kullanabileceğiniz gibi reçelle taze meyvenizi karıştırarak da kullanabilirsiniz. Çilekli pavloya yaptığımda çilekler tatlı değilse, yarısını iki kaşık toz şeker ile hafifçe kaynatıp sosuyla, diğer yarısını ise taze olarak kullanıyorum.

 

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı