Lokma Lokma

Orman Meyveli Pavlova

Sıcaklar iyice artarken Ramazan devam ederken akşamları hafif beslenmek son derece önemli… Ama yine de tatlı olmadan olmuyor. Yoğun bir yılın ardından, çocukları da mutlu etmek gerekiyor. Pavlova, çocuklarla birlikte yaptığım, kolay, eğlenceli ve hafif bir pasta. Küçük oğlum Alp sayesinde hayatımızdaki yeri sağlamlaştı. Okulda Avustralya’yı tanıtan sunumunu hazırlarken favori pastası pavlovanın Avustralya’nın önde gelen tatlılardan biri olduğunu görünce daha sık yapmaya başladık.

Pavlova, aslında büyük bir beze, üzerine krem şanti ya da vanilya koyduktan sonra meyvelerle süslediğiniz bir pasta. Dikkat etmemiz gereken iki nokta var, birincisi piştikten sonra 4-5 saat fırında bıraktığımızda kıvamı ve sertliği daha iyi oluyor. Bu nedenle bezeyi bir önceki gece pişiriyorum. Ancak bezenin üzerine krema ve meyve koyacağımız için beze yumuşayacak. Bu nedenle yaptıktan sonra hızlı tüketilmesi daha keyifli oluyor. İstediğiniz meyve ile yapabilirsiniz, biz çilekli, böğürtlenli, frambuazlı ve şeftalili seviyoruz.

Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

  • 4 yumurta beyazı
  • 250 gram toz şeker
  • 2 yemek kaşığı pudra şekeri + 2 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 1 tatlı kaşığı mısır nişastası
  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • ½ vanilya çubuğu
  • 300 gram yaban mersini
  • 100 gram frambuaz
  • 100 gram böğürtlen
  • 200 ml sıvı krema (1 kutu)

Yapılışı:

Fırını 140 dereceye ayarlıyorum. Servis tabağını ters çevirip yağlı kâğıt üzerinde koyarak kurşun kalemle daire çiziyorum. Yağlı kâğıdı ters olarak fırın tepsisine alıyorum.

Keskin bir bıçak ile vanilya çubuğunu açıp bıçağın tersiyle vanilya tohumlarını alıp yumurta aklarına ekliyorum ve mikserde orta hızda çırpmaya başlıyorum, kar gibi olmaya başladığında kaşık kaşık toz şekeri ilave ediyorum. Şeker ekleme işlemi bitince vakit kaybetmeden içine sirke, nişasta ve tuzu ekleyip iyice karıştırıyorum. Yumurta aklarını söndürmemeye özen gösteriyorum.

Yağlı kâğıdın dört köşesine birer çay kaşığı yumurtalı karışımdan koyarak yağlı kâğıdı sabitliyorum. Tersten dairenin çevresinden başlayarak pasta şeklinde köpükleri kaşıkla koyuyorum. Üzerini düzeltmeden kaşıkla gelişigüzel şekil veriyorum ve fırına koyuyorum. 140 derecede 10 dakika pişirdikten sonra 120 derecede bir saat pişiriyorum. Fırını kapatıp pavlovayı sabaha kadar fırında bekletiyorum.

Servis etmeden önce kremayı pudra şekeri ile çırpıyorum. Meyveleri pudra şekeri ile karıştırıyorum. Pavlovayı servis tabağına alıyorum. Kremayı üzerine ortası yoğun olacak şekilde koyuyorum, meyvelerle süslüyorum.

lokmalokma’dan: Meyveleri biraz şeker ile hafif kaynatıp soğutarak kullanabileceğiniz gibi reçelle taze meyvenizi karıştırarak da kullanabilirsiniz. Çilekli pavloya yaptığımda çilekler tatlı değilse, yarısını iki kaşık toz şeker ile hafifçe kaynatıp sosuyla, diğer yarısını ise taze olarak kullanıyorum.

 

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.