Lokma Lokma

Patates Graten

Patates sevmeyen çocuk yoktur, büyük var mıdır? Kalorisi yüksek, glisemik indeksi yüksek olduğu için son yıllarda beslenmede ikinci planda kalan patates, birçok mutfakta temel besinlerden biridir. Her türlüsü lezzetlidir, fırında, güveçte, salata olarak, çorbada, yemeği bağlamada, midemiz rahatsız olduğunda…-:)

Havalar da soğuk olduğuna göre içimizi ve kalbimizi ısıtacak balığın, etin, tavuğun yanına çok yakışan patates graten tarifi ile 2017’ye başlayalım.

Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

  • 1 kilogram patates
  • 1 su bardağı süt
  • 100 ml krema
  • 1 diş sarımsak
  • ½ çay kaşığı muskat
  • 1 çay kaşığı tuz
  • ½ çay kaşığı karabiber
  • 50 gram parmezan ya da kaşar peyniri

Yapılışı:

Fırını 180 derecede ısıtıyorum. Patatesleri çok ince doğruyorum. Kararmaması için su dolu bir kaba koyuyorum. Sarımsağı soyup ikiye bölüyorum, kullanacağım genişçe cam fırın kabının her yerine sarımsağı sürtüyorum. Sos tenceresine sütü, kremayı, tuzu koyuyorum, orta ateşte sosu pişirmeye başlıyorum. Kaynadığında içine muskat ve karabiberi ekliyorum. Altını kısıyorum, beş dakika daha pişirip ocaktan alıyorum.
 
Patatesleri süzüp kurutuyorum, derin bir kasede patatesler ile sütlü karışımı iyice karıştırdıktan sonra grateni fırın kabına düzgün bir şekilde yerleştiriyorum. Sosu üstlerine döküp peyniri üstüne serpiyorum ve fırına koyuyorum. Patates grateni 60 dakika pişirip patateslerin pişip pişmediğini kontrol ediyorum. Gerekirse 10 dakika daha pişiriyorum. Servis etmeden önce 10 dakika dinlendiriyorum.

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.