Lokma Lokma

Portakallı Ayvalı Köy Tavuğu

Portakallı Ayvalı Köy Tavuğu

Tat alma duyumuz önce ağızda başlasa da göz ve burun da bir o kadar önem taşır. Evde pişen köy tavuğu kokusu tıpkı kurabiye kokusu gibi ev halkını kapıdan girer girmez mutfağa çeker. Hele mevsimlerden şu an olduğu gibi kışsa ve evde soğuk almış biri varsa, akşam yemeğinde tavuk suyu çorbası ve fırında tavuk kaçınılmaz olur.

Köy tavuğu pişer! Hem de güzel pişer, ama biraz daha uzun sürer. Önce haşlayıp, sonra fırına koymak köy tavuğunun beyaz etini daha yumuşaklaştırır. Üstelik haşlarken içine koyacağınız pırasa, havuç, bütün soğan, taze maydanoz, kekik, kereviz yaprakları tavuk suyunu vitamin dolu bir çorbaya dönüştürür.

Önce şehriyeli terbiyeli tavuk suyu çorbası ardından nar gibi kızarmış köy tavuğu bizim evin en sevilen yemeklerindendir. Ancak o akşam tavuğumuza hangi aromaların eşlik edeceğine mevsimin güzelliklerine göre karar veriyorum.

Ağzınızın tadı eksik olmasın!

Malzemeler

 • 1 bütün köy tavuğu (2,5 – 3 kg)
 • 2 adet ayva (ekmek ayvası)
 • 1 portakal
 • 2 orta boy patates (soyulmuş ve halka doğranmış)
 • 5 diş bütün sarımsak
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay bardağı tuz
 • ½ çay kaşığı karabiber
 • 1 çorba kaşığı nar ekşisi
 • 1 çorba kaşığı balsamik sirke
 • 1 tatlı kaşığı hardal
 • 4 defne yaprağı (2’si sos için)
 • 2-3 dal taze kekik
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 çay kaşığı toz paprika
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 2 bardak su (280 ml)

Tavuk suyu için:

 • 1 bütün soyulmuş orta boy soğan
 • 1 pırasa
 • 1 havuç
 • 2 dal kereviz sapı
 • 3 dal maydanoz
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 8 adet tane karabiber

Yapılışı:

Tavuğu soğuk suyla iyice yıkayıp, malum köy tavuğu olduğu için pişme öncesi üstünde kalan tüyleri yakıyorum. Tavuğun içine defne yaprağı, birkaç dal kekik ve bir portakal koyarak ayaklarını çaprak olarak tutuyorum, mutfak ipiyle bağlıyorum.

Büyük boy bir tencereye tavuk suyu malzemelerini koyup 1 ½ litre su ekliyorum. Kaynattıktan sonar altını kısıp 40 dakika ağır ateşte pişiriyorum.

Fırını 200 dereceye ayarlıyorum.

Tavuğu fırına koymadan derisinin nar gibi kızarması için tereyağını paprika ve kimyon ile yoğuruyorum, baharatlı tereyağı ile tavuğu iyice yağlıyorum, deri altına ulaşabildiğim noktalarda yağı deri altına itiyorum.

Bu arada sosu hazırlayacağım ve tavuğu fırına koyacağım kenarları yüksek bir fırın tepsisi seçiyorum. Tepsiye zeytinyağı, bir ayva, sarımsak ve dilimlenmiş patatesleri koyup tuzu, karabiberi, nar ekşisi, balsamik sirke ve hardalı ekliyorum. 10 dakika kadar aralarda karıştırarak pişiriyorum. Çiğ ayvayı ve 2 defneyaprağını da koyup sıcak suyu ekliyorum ve bir taşım kaynatıyorum.

Fırın tepsinin ortasına tavuğu yerleştirip üzerini folyo ile kapatarak fırına koyuyorum. 10 dakika bu şekilde pişirdikten sonra folyoyu alıp alttaki sos ile tavuğu fırçalıyorum ve fırına tekrar koyuyorum. Tavuğu nar gibi oluncaya kadar 40 dakika daha pişiriyorum.

Servis öncesi üstü folyo ile kapalı bir şekilde 15 dakika dinlendiriyorum. Bütün ya da parçalara ayrılmış olarak sosuyla servis ediyorum

Afiyet olsun!

Tarif Kategorileri:

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.