Lokma Lokma

Selanik Gevreği (Biscotti)

Kadıköy Anadolu Lisesi’nde okuduğum yıllarda okula giderken ya da çıkınca İnci Pastanesi’ne gitmek adettendi. Poğaça, açma, simit, ponçik, paskalya çöreği, ayçöreği, un kurabiyesi… Hala damağı tadımdadır. Çok şükür hem İnci hem de Baylan hala yerinde duruyor, en azından Kadıköy’de… Yolum düştükçe çocuklarımla uğruyorum, gerçi bu küçük ve oturma yeri olmayan pastaneyi neden sevdiğimi anlamıyorlar, ama ürünlerini seviyorlar.

O yıllardan kalan bir başka adet de Selanik Gevreği almaktı. Bu sert, kuru kek kıvamlı kurabiyelere bademli, fındıklı, kuru meyveli, çikolatalı her haliyle çayın, kahvenin yanına keyifle eşlik eder. Üstelik kavanozda uzun süre saklanır, çocukların yanına atıştırmalık olarak da verilir.

Selanik Gevreği, İtalyanların kurabiyesi ‘biscotti’ ile neredeyse aynıdır. Biscotti iki kez pişmiş anlamına geliyor. Kıvam olarak aynılar, Selanik gevreği iki pişirme kağıdı arasında inceltilirken biscotti biraz daha yüksek iki baton olarak yapılıp kesiliyor. Okulların tatil olması nedeniyle bizim Selanik Gevreği’miz hem çikolatalı bademli hem de çikolata sosuna batırılarak yeniyor.

Ağzınızın tadı eksik olmasın. Afiyet olsun.

Malzemeler:

 • 425 gram un (4 su bardağı)
 • 125 gram pudra şekeri (3/4 su bardağı)
 • 1 paket kabartma tozu
 • ¼ çay kaşığı tuz
 • 75 gram çiğ badem (iri doğranmış)
 • 3 yumurta
 • 70 gram tereyağı (eritilmiş)
 • 80 gram sütlü çikolata (damla çikolata ya da küçük doğranmış)

Çikolata sos için:

 • 80 gram bitter çikolata
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 çorba kaşığı kakao

Yapılışı:

Fırını 180 derecede ısıtıyorum. Tepsiye pişirme kağıdını seriyorum.

Tereyağı eritip ılımaya bırakıyorum. Un, kabartma tozu, toz şeker ve tuzu derin ve büyük bir kapta karıştırıyorum. Erimiş tereyağı ile yumurtayı çırpıyorum. Kuru malzemelerin ortasına bir çukur yapıp tereyağlı yumurtalı karışımı koyup iyice yoğuruyorum. Sert bir hamur elde ediyorum. Sütlü çikolata ve bademleri de ekleyip karıştırdıktan sonra hamuru ikiye bölüyorum. Hamuru piştikten sonra keseceğim için 20 santimetre uzunluğunda 5 santimetre eninde baget formuna getiriyorum. İkinci parçaya da aynı şekilde şekil verip ikisini tepsiye koyuyorum. 40 dakika üzeri kızarana kadar pişiriyorum. 15 dakika dinlendirdikten sonra ince dilimler halinde keserek tepsiye yan yana diziyorum. Selanik gevreğini 10 dakika daha pişirip fırından alıyorum.

Sosu için çikolatayı benmari usulü eritiyorum. İçine süt ve kakaoyu ekleyerek tel çırpıcı ile iyice karıştırıyorum. Sosu ılık olarak kurabiye ile servis ediyorum.

Selanik gevreği hava geçirmeyen bir kavanozda en az iki hafta tazeliğini koruyor.

Tarif Kategorileri:

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.