Lokma Lokma

Sulu ve Çıtır Fırında Hindi

Mutfakta harikalar yaratan annem, bütün hindi pişirmeyi ve yemeyi hiç sevmezdi… ta ki dün akşama kadar… Dün gece şu ana kadar pişirdiğim en sulu ve lezzetli hindiyi pişirmeyi başardım. Annem ve tüm ailem artık hindi sever oldular -:)

Hindi aslında sanılanın aksine batının yılbaşı yemeği değil. Ama nedense öyle bir algı oluşmuş. Amerikalıların Kasım ayında Kızılderililerden esinlenerek kutladıkları Şükran Günü’nün ana yemeği bizde yılbaşı algısı yaratmış ya da öyle pazarlanmış. Hindi etinin hele ki doğalını bulursanız gerçekten çok sağlıklı bir et olduğunu da söyleyebilirim.

Bu vesileyle hepinize harika bir yıl diliyorum. Yeni yılda ağzınız tadı eksik olmasın! Sofranız ve eviniz bolluk ve bereket içinde olsun!

Malzemeler

Hindi terbiyesi için:

 • 4 litre su
 • 3 adet kereviz sapı
 • 1 havuç
 • 1 pırasa
 • 1 soğan
 • 4 kaşık deniz tuzu (yoksa billur tuz)

Hindi için:

 • 1 bütün hindi (5-6 kg)
 • 1 adet portakal
 • 10 adet kereviz sapı
 • 1 soğan
 • 1 pırasa
 • 1 havuç
 • 100 gr tereyağı
 • 4 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 3 dal biberiye
 • 10 yaprak adaçayı
 • ½ çay kaşığı karabiber

Sos için:

 • 2 su bardağı hindi suyu
 • 2 yemek kaşığı un
 • 1/8 çay kaşığı karabiber
 • 50 ml kutu krema

Alternatif sos:

 • 2 adet nar suyu (220 ml)
 • 2 yemek kaşığı nar tanesi
 • 1 çorba kaşığı nar ekşisi
 • 1 soğan (ince doğranmış)
 • 2 sarımsak (ince doğranmış)
 • 1 adet taze soğan (ince doğranmış)
 • 1/8 çay kaşığı tuz
 • 1/8 çay bardağı karabiber
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

Hindi, tavuk, ördek, kaz gibi beyaz etli doğal yetişen hayvanlar kaslı oluyorlar, bu da onların piştiğinde sert olmasına neden oluyor. Bu nedenle bütün olarak fırında pişireceğiniz durumlarda tercihen bir gece önce ya da 6 saat öncesinde bol tuzlu bir su hazırlayıp hayvanı içinde bekletmek büyük fark yaratıyor.

Bir gece öncesinde hindiyi sığdırabileceğim ve buzdolabına girebilecek büyük bir tencereye 2 litre su koyuyorum, içine 3 dal bütün kereviz sapı, soyulmuş ve ikiye bölünmüş 1 havuç, 1 bütün soğan ve kabaca doğranmış pırasa koyuyorum ve bol tuz koyarak kaynatıyorum. Suyun deniz gibi tuzlu olmasını istiyorum. Kaynadıktan sonra soğumasını bekleyip 2 litre soğuk su ekliyorum. İyice soğuduğundan emin olunca hindiyi göğsü aşağıda olacak şekilde yerleştiriyorum, kapağını kapatıp buzdolabına koyuyorum.

Hindinin pişme süresi kilosuna göre değişiyor. 5-6 kilogram hindi aşağı yukarı 2,5 – 3 saatte pişiyor. Piştikten sonra da kesmeden en az 45 dakika dinlenmesi gerekiyor. Hazırlıkları buna göre yapmak da daha doğru oluyor.

Akşam yemeğinden dört saat önce hindiyi buzdolabından çıkarıyorum, iyice kuruluyorum, tenceredeki suyu atıyorum. Sarımsak, ½ çay kaşığı tuz, 4 dal adaçayı ve 1 dal biberiyenin yapraklarını havana alıp hepsini birlikte dövüyorum. Tereyağı ile sarımsaklı karışımı iyice yoğuruyorum. Hindiyi göğüs tarafı önüme gelecek şekilde yerleştiriyorum, karın boşluğunu ½ çay kaşığı tuz ve karabiber ile tuzluyorum. Derisi ile eti arasını elimle, deriyi parçalamadan açmaya başlıyorum. Derinin diğer ucunu kapalı tutuyorum. Hazırladığım aromalı tereyağını deri ile et arasında güzelce yediriyorum. Kalan tereyağı ile hindinin üst derisini iyice yağlıyorum.

Hindiyi pişirirken buhar ortamı yaratmak ancak hindiyi doğrudan suya oturmamak gerekiyor. Bu nedenle kenarı yükse büyük ve küçük iki yuvarlak tepsi kullanıyorum. Küçük olanı ters kapatarak hindiyi bunun üzerine koyuyorum. Hindinin karın boşluğuna kürdanla delikler açtığım portakalı, kalan biberiye ile adaçayı yapraklarını, kereviz saplarını, bütün soğanı, pırasa ve havucu koyuyorum. Karın boşluğunu birkaç kürdan yardımı ile kapatıyorum. Tepsinin yarısını geçecek şekilde su ekliyorum. Hindinin üstünün hemen yanmaması için tüm tepsiyi değil yalnız hindinin üzerini folyo ile örtüyorum. Önceden 180 dereceye ısıttığım fırına koyuyorum. Her yarım saatte bir tepsiyi dışarı alıp altındaki suyla derisini ıslatıp yeniden fırına koyuyorum. Son 45-60 dakikada üstünü açıyorum, iyice kızartıyorum. Hindinin pişip pişmediğini anlamak için butunun en kalın noktasına kürdan sokuyorum, suyu şeffaf çıkıyorsa pişmiş demektir.

Fırından çıkarında hindinin üstünü tekrar folyo ile sarıp en az 45 dakia dinlendiriyorum. Bu şekilde hindi suyunu bırakmıyorum.

Sosu için:

Tepside yağlı şahane lezzetli hindi suyu oluşuyor. Bu suyun yağını almamaya çalışarak iki kupa kadarını tavaya alıyorum, içine iki kaşık un eliyorum, kısık ateşte altını açıyorum, tuzluca bir su olduğundan sadece karabiber ekliyorum. Sos koyulaştığında içine 50 ml krema ekliyorum. Sosu hindi ile birlikte servis ediyorum.

Alternatif narlı sos için:

Av hayvanlarını tatlı ekşi bir sos ile servis etmeyi seviyorum. Sos kabına zeytinyağın koyup, ince doğranmış sarımsak ve soğanları ekliyorum, iyice pembeleştiriyorum. Nar suyunu ekliyorum, altını kısıp yarım sos koyulaşıncaya kadar pişiriyorum, nar ekşisini, taze soğanları ve nar tanelerini ekleyip sıcak olarak hindi ile birlikte servis ediyorum.

Afiyet olsun!

 

Tarif Kategorileri:

yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

1 2 3 4 5

mide küçültme ameliyatı riskleri
mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme
mide küçültme ameliyatı
tüp mide, mide küçültme ameliyatı
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
Onlarca birbirinden farklı ribon çeşidiyle firmamız, sizlere en kaliteli ürünü en uygun fiyatlardan vermeyi amaçlıyor. Resin ribonlar daha çok sentetik ve plastik etiketler için uygundur. Fiyatları Wax Resine göre daha pahalıdır. Resin ribon en dayanıklı ribon çeşididir. Aşınmaya, kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak etiketlerde tercih edilir.Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara dayanıklı ribon olan resin ribon alkol testinde de çıkmamaktadır. Resin ribonla polyester, polimid, polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Wax Resin ribonlar adından da anlaşılacağı üzere wax ile resin kalite ribon arasındadır. Fiyat olarak wax ribonların ortalama olarak 2 katı fiyatında resin ribonların ise yarı fiyatındadır. Bazı barkod yazıcılar normalde kağıt bazlı etiketler üzerine baskı için wax ribon kullanılması gerekiyorken wax resin ribona ihtiyaç duyarlar. Bu durum barkod yazıcının baskı kafası ile alakalıdır. Wax ribon, genel amaç ile ekonomik olarak termal transferi yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir. Plastik bazlı etiketler hariç diğer tüm etiketlerin %90′ ına yakınına wax ribon ile baskı alabilirsiniz.